Čaj od lista peršuna je pravo čudo od napitka. Dok većina ljudi koristi list peršuna kao začin za čorbe ili za dekoraciju hrane, malo je onih koji znaju i koriste čaj od peršuna u lekovite svrhe. Peršun je i lekovita biljka, koja apsolutno zaslužuje pažnju. Mi smo u rano proleće posejali peršun liščar, tako da gotovo celu godinu imamo list peršuna na raspolaganju. Uvezan svež list peršuna može se tokom većeg dela godine naći i na zelenim pijacama.
Šta sve leči peršun?
Čaj od peršuna je pre svega jako sredstvo za izmokravanje. Podstiče izlučivanje tečnosti iz organizma. S tim u vezi, on može biti jako koristan za mršavljenje. S druge strane, kao dobar diuretik, poželjan je čaj od peršuna za čišćenje mokraćnih puteva, kako od bakterija, tako i od peska. Peršun je dakle koristan za zdravlje bubrega i mokraćnih puteva. Mnogi su uz upotrebu ovog čaja očistili bakteije iz urinarnog trakta. I treća stvar, u vezi sa peršunom kao diuretikom, je da se zbog svog diuretičkog dejstva koristi za kontrolu visokog pritiska. U narodnoj medicini se čaj od lista peršuna koristi i kod menstrualnih tegoba, bolnih menstruacija, za pospešivanje lučenja mleka kod dojilja, za olakšavanje varenja i protiv gasova u crevima. Pije se čaj od peršuna i protiv gastritisa. Da peršun ne treba da bude samo ukras za dekoraciju hrane, govori nam i to što pomaže u stvaranju nekoliko proteina uključenih u mineralizaciju kostiju, te tako može pomoći u zaštiti od gubitka koštane mase. U tradicionalnoj medicini upotrebljava se protiv artritisa i gihta. Potencijalno je koristan protiv dijabetesa, a ključnu ulogu imaju antioksidansi koji se nalaze u peršunu, smatraju autori jedne studije iz 2006. godine. Snažni antioksidansi koji se nalaze u peršunu mogu sprečiti napredovanje bolesti masne jetre, navodi se u jednom istraživanju iz 2018. godine. Studija iz 2015. je pokazala da prirodni sastojci iz peršuna mogu smanjiti veličinu tumora u slučaju raka dojke. Još jedna studija koja je objavljena 2012. pokazuje da eterično ulje iz peršuna može pomoći u lečenju stanja povezanih sa sezonskim alergijama.
Nutritivna vrednost
List peršuna je bogat antioksidansima, vitaminima i mineralima. List peršuna je izvanredan izvor vitamina C, te ga treba koristiti što više i u svežem obliku, pošto se kuvanjem gubi. Svež list peršuna se može grickati i zbog osvežavanja daha, a može čak da neutrališe miris belog luka iz usta. Bogat je peršun i vitaminom K, kalcijumom i gvožđem.
Čaj od lista peršuna
Čaj se pravi od lista, mada može i od korena i od semena peršuna, jer ima slično dejstvo. Najbolje je koristiti svež list, ali može i sušen. Nasecka se sitno list peršuna da bude 1 kašika i prelije se sa 2 dl ključale vode. Neka stoji 15 minuta pa procediti. Piti čaj dok je topao između orboka 3 puta na dan po šolju. Ne treba uzimati peršun sa lekovima diureticima, zato što je i sam diuretik. Upotreba peršuna se generalno smatra bezbednom, ali neko može biti alergičan. Osobe sa oštećenim bubrezima i trudnice bi trebalo da izbegavaju prekomernu upotrebu peršuna i da se savetuju sa svojim lekarom. Peršun ima dosta vitamina K, a on pomaže zgrušavanje krvi. Ako neko koristi lekove za razređivanje krvi, ne treba mnogo da upotrebljava peršun.