Žitarica ječam potiče iz jugoistočne Azije i Etiopije. Upotrebljavao se pre više hiljada godina, kao i danas, za ishranu ljudi i životinja i proizvodnju alkoholnih pića. Prvi recept za vino od ječma datira iz 2800. godine pre Hrista.
Ječam se koristio i u medicinske svrhe. U antičkoj Grčkoj i Rimu koristio se za pravljenje hleba i bio je cenjen u ishrani sportista.
Ječam je isto tako bio cenjen i u Kini.
U Evropi se koristio umesto pšenice, za pravljenje hleba u periodima kada je pšenica bila skupa. Iz Evrope je ječam prenet u Ameriku u 16. Veku.
Ječam u ishrani
Šteta je što se ječam (koji se u prodaji može naći i pod nazivom geršla) mnogo više ne koristi u ishrani, zbog svojih kvalitetnih sastojaka. Ječam se više upotrebljava u industrijskoj proizvodnji, naročito kao sirovina u proizvodnji piva, viskija, kvasa i ječmenog slada. Ipak ječam se može koristiti u ishrani, kao celo zrno ili ječmeno brašno. Preporučuje se upotreba celog zrna. Kuvani ječam može se konzumirati kao prilog raznim jelima, slično kao što se koristi pirinač. Potrebno je da se kuva oko 1 sat. Ukus mu je blag, neutralan, takoreći bljutav. Ali zato je koristan i dobro čisti organizam. Isto tako ječam se može ubaciti i u čorbu. U Azijskoj kuhinji nezaobilazan je ječmeni miso. Neki prave i čaj od ječma.
Lekovitost i nutritivna vrednost ječma
Ječam je pravo bogatstvo minerala. Sadrži kalijum, magnezijum, fosfor, mangan, cink, gvoždje, selen…
Naročito je značajan kao izvor kalijuma i vlakana. Od vitamina je posebno bogat sa B12 i E vitaminom. Ječam je odličan za probavu, kao regulator kiselosti u organizmu i za regulisanje holesterola u krvi. Nijedna druga žitarica nema tako mnogo nezasićenih masnih kiselina kao ječam i po tome je jedinstven.
Savremeni način života, sa mnogo brze hrane i šećera u ishrani dovodi do povećanja kiselosti krvi, a time i organizma uopšte. Nauka kaže da je jedan od uzroka poremećaja u organizmu promena ph vrednosti. Zdrav organizam bi trebao biti neznatno bazan, a bolestan je kiseo. Upotrebom ječma u ishrani, a i još nekih namirnica, smanjićemo kiselost krvi, koja je pogodna sredina za razvoj bolesti.