Štitna žlezda

Pravilan rad štitne žlezde je od izuzetnog značaja za čovekov organizam. Organizmu ne prija ni smanjen ni povećan rad štitne žlezde.
Štitnjača, štitna ili štitasta žlezda je dobila naziv, jer izgleda kao štit, na prednjoj strani vrata. Još se naziva i tiroidna žlezda zbog toga što luči tiroidne hormone tironin T3 i tiroksin T4. Ovi hormoni imaju važnu ulogu u svim stadijumima čovekovog života. Tiroidni hormoni utiču na nervni sistem, emocije, reproduktivne sposobnosti, pamćenje, termoregulaciju, rad srca, rast i razvoj i još mnogo toga.
Oboljenja štitne žlezde su mnogo više karakteristična za žensku populaciju. Odnos je prema nekim istraživanjima 5:1, pa čak i veći. Mahom su to žene srednjih godina i mladje. Upoznavanje sa simptomima i kontrola kod lekara nije na odmet. Utvrdjivanje postojanja oboljenja u početnoj fazi  je veoma važno.

Štitna žlezda simptomi

Mogući simptomi poremećaja rada štitne žlezde uslovljeni  smanjenim lučenjem hormona, što dovodi do smanjenja funkcije štitne žlezde ili hipotireoze, su sledeći:
– hronični umor
– loša koncentracija i memorija
– depresivno raspoloženje
– suva koža
– zimogrožljivost
– nizak pritisak i usporen rad srca
– usporen metabolizam
– zadržavanje vode u organizmu
– povišen holesterol
– bolovi u mišićima
– migrena
– neplodnost i odsustvo seksualne želje
– osptipacija
– promuklost

Mogući simptomi poremećaja rada štitne žlezde uslovljeni povećanim lučenjem hormona, što dovodi do povećanja funkcije štitne žlezde ili hipertireoze, su sledeći:
– uvećanje štitne žlezde ili gušavost
– česte promene raspoloženja
– nesanica
– umor
– gubitak na težini
– nervoza i razdražljivost
– drhtanje ruku
– dijareja
– prekomerno znojenje
– slabost u mišićima
– opadanje kose
– srčane aritmije
– promene na očima

Biljke kao prirodna hrana za štitnu žlezdu u slučaju hipotireoze

U većini slučajeva problem je u nedostatku joda. Potrebno je uzimati namirnice koje sadrže jod, a kojih u prirodi i nema baš mnogo. Od biljaka se preporučuju morske alge u ishrani, a naročito alga KELP. Odličan izvor joda su mladi zeleni plodovi oraha. Mladi orasi mogu da se mešaju sa medom i na taj način da se jedu. Drugi način je da se stave u rakiju i uz dodatak cimeta i malo šećera se dobija liker od mladih oraha.
Namirnice koje nisu biljnog porekla, a koje treba pomenuti kao značajne po sadržaju joda, su morska riba i plodovi mora. Na žalost prilikom pripreme hrane sadržaj joda se smanjuje. Kada se soli hrana treba koristiti jodiranu so.

Biljke koje pomažu štitnoj žlezdi u slučaju hipertireoze

Kao prirodan regulator metabolizma štitne žlezde, narodna medicina navodi biljku po nazivu IVANJSKO CVEĆE. Preporuka je da se pravi čaj od ove biljke. Čaj može da se pije, a može i da se koristi za ispiranje grla.

Ishrana za zdravu štitnu žlezdu

Ishrana je veoma bitna za pravilan rad štitne žlezde. Preporučuje se zdrava hrana bogata vitaminima i mineralima. Medjutim ima namirnica koje imaju takozvani goitrogeni učinak. Ustvari ove namirnice utiču da se troši jod koji je već zastupljen u telu što je loše. Stoga bi trebalo smanjiti unos kupusa, soje, brokolija, rotkvi, karfiola, kikirikija, kelja, kelerabe, spanaća, jagoda, breskvi. S druge strane organizmu su potrebni antioksidansi, a oni su zastupljeni u svežem voću i povrću. Odličan antioksidans je borovnica, aronija, paradajz, paprike, trešnje, višnje itd. Važna je i ishrana žitaricama od celog zrna. Ovas, ječam, heljdu i laneno seme uvrstite u ishranu. Upotreba kvalitetnih, hladno cedjenih biljnih ulja je poželjna. Morska riba sadrži omega 3 nezasićene masne kiseline koje imaju važnu ulogu, kao i jod koji je neophodan.

Share Button
loading...

Ostavite odgovor

error: Content is protected !!