Upala krajnika zbog streptokok bakterija

pregled grla

Upala krajnika i grla kad dece je u mnogim slučajevima povezana sa streptokok bakterijom. Ova bolest se najčešće javlja u predškolskom uzrastu. Streptokok se vrlo lako prenosi u kolektivu i posebno je ova bakterija rasprostranjena u dečjim vrtićima. Ako primetite neke od simptoma, treba se obratiti lekaru. Moguće je da će vas uputiti da se detetu uradi bris grla. Bris možete uraditi u laboratoriji i pre odlaska kod lekara. To je bezbolno i pouzdano, a vrlo brzo se dobije rezultat analize. Na osnovu toga je moguće utvrditi prisustvo streptokok bakterije. Upala krajnika može biti i virusna.

Šta su ustvari krajnici

Krajnici su limfni čvorovi ili žlezde, sastoje se od limfnog tkiva, a najznačajnija uloga im je u prvoj godini života. U tom periodu krajnici proizvode antitela koja štite bebin organizam od bakterijskih i virusnih infekcija.

Simptomi upale krajnika

Ako je bakterijska upala krajnika, krajnici su uvećani i na njima se vide beličaste naslage. Temperatura može biti povišena. Žlezde na vratu mogu biti uvećane. Dete može imati upaljenu sluzokožu grla, bolove u grlu, odsustvo apetita i teže gutanje hrane.

Kako se prenosi streptokok bakterija

Kijanjem i kašljanjem, kapljičnim putem se u kolektivu, naročito jaslicama i vrtićima vrlo lako može preneti infekcija. Neka deca su osetljivija više, a neka manje. Nakon lečenja antibioticima, po povratku u kolektiv dete može ponovo da dobije streptokok. Poželjno bi bilo neko vreme osetljivu decu izmestiti iz takve sredine. S druge strane, deci u tom uzrastu je potrebna socijalizacija i druženje sa vršnjacima. Tako da je ovaj period vrlo bitan i zbog navikavanja na predstojeće školske dane, koji su obavezni. A mnogi roditelji se suočavaju sa problemom, jer zbog posla nemaju decu kome da ostave.

Lečenje upale krajnika

Treba se na vreme obratiti pedijatru. Terapija je antibiotska, a mogu se koristiti i biljni čajevi i sirupi za grlo. Ako se upala krajnika ne leči kako treba, može se javiti gnojna angina. Gnojna angina može biti uzrok upale pluća ili upale srednjeg uva. Kao posledica streptokok infekcije i gnojne angine mogu se javiti osipi po koži, problemi sa sinusima i srčane smetnje.
Od biljaka koje imaju antibakterisko, antiseptičko i protivupalno dejstvo kod upale krajnika se preporučuju žalfija, kamilica, majčina dušica, beli slez i ehinacea.
Čajem od žalfije treba redovno ispirati grlo. Kamilica umiruje sluzokožu i ublažava upalu grla. Majčina dušica deluje protiv bakterija. Čaj od belog sleza je dobar protiv sluzi i šlajma. Čaj ehinacee deluje protiv bakterija i podiže imunitet.

Operacija krajnika

U nekim slučajevima, ako krajnici prave takve probleme, da su upale jake i bolne, te da se redovno vraćaju, savetuje se operacija

Share Button
loading...

Ostavite odgovor

error: Content is protected !!